Fotografia, Sprzęt

Jakie są rodzaje obiektywów?

Obiektyw fotograficzny to specjalistyczny układ optyczny, którego kluczowymi elementami są soczewki.To właśnie dzięki nim na materiale światłoczułym, który znajduje się w aparacie fotograficznym, tworzą się odbicia fotografowanych przedmiotów. Funkcją obiektywu jest to, by obiekt, który ma być uwieczniony na zdjęciu, nie miał zniekształceń, był wyraźny, ostry i jak najlepiej odzwierciedlał rzeczywistość. Jeśli chodzi o rodzaje obiektywów, jest ich kilka. Klasyfikuje się je i rozróżnia, biorąc pod uwagę ogniskową, typ mocowania oraz budowę.

Typy obiektywów a długość ogniskowej

Ogniskowa obiektywu jest bezspornie jednym z najważniejszych jego parametrów, gdyż ma ścisły związek z jego przeznaczeniem. To ona odpowiada za ostrość na zdjęciach. Jej długość decyduje o tym, w jakich zastosowaniach obiektyw sprawdzi się najlepiej. Ze względu na ogniskową obiektywy można podzielić na:

  • szerokokątne – charakteryzują się krótką ogniskową (do 50 mm). W ich przypadku kadr obejmuje pole widzenia 60–180 stopni. Idealnie sprawdzają się w fotografii ulicznej i reportażu, przy fotografowaniu pejzażu czy architektury. Ten typ pozwala na uzyskanie zbliżonej ostrości wszystkich elementów i planów znajdujących się na fotografii. Wadą jest jednak to, że zdjęciu brakuje głębi. Przykładem może być tu SIGMA 50/1.4 EX DG HSM.
  • uniwersalne – to obiektywy o standardowej długości ogniskowej (50–60 mm). Kard obejmuje obszar mniej więcej taki jak oko człowieka. To sprawia, że nadają się w zasadzie do fotografowania wszystkich obiektów. Przykładem może być CANON 15-85/3.5-5.6 IS USM.
  • teleobiektywy – wyróżniają się długą ogniskową (od 85 mm). Ten typ ma niesamowite wręcz możliwości przybliżania obrazu. Idealny do zdjęć portretowych, perfekcyjnie zachowuje proporcje, odzwierciedla mimikę twarzy, nie powoduje zniekształceń. Świetnie sprawdza się też w fotografowaniu świata zwierząt, roślin czy elementów na niebie. Pozwala na uzyskanie wyśmienitego efektu bokeh (rozmycia tła). Przykładem może być CANON EF 100-400 F4,5-5,6 L IS USM.

Rodzaje obiektywów fotograficznych a typ mocowania

Typ mocowania to po prostu sposób, w jaki obiektyw łączy się z korpusem. Jest ich naprawdę sporo, gdyż niemal każda marka tworzy „swój”, czyli taki, który pasuje tylko do aparatów fotograficznych przez nią produkowanych, i to nie wszystkich (czasem jest kompatybilny wyłącznie z jedną serią). Najczęściej spotykane typy mocowania to:

  • Canon EF, Canon EF-S, Canon EF-M – dla najpopularniejszych serii firmy Canon;
  • Sony A, Sony E – dla produktów firmy Sony;
  • Nikon F, Nikon1 – dla prawie wszystkich modeli firmy Nikon;
  • Pentax K – dla wszystkich aparatów firmy Pentax;
  • Fujifilm X – dla modeli filmy Fujii;
  • Micro4/3 – dla firm Panasonic i Olimpus.

Rodzaj obiektywu a jego budowa

Obiektywy można też podzielić ze względu na ich konstrukcje. W tym przypadku można wyróżnić:

  • stałoogniskowy – jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja nie pozwala na zmiany długości ogniskowej. Ten rodzaj obiektywu charakteryzuje się lepszą rozdzielczością obrazu, jaśniejszymi zdjęciami, które mają znikomą liczbę tzw. wad optycznych (zniekształceń, przekłamań obrazu itd.). Ich niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niska cena. Przykładem może być CANON EF 20/2,8 USM.
  • zmiennoogniskowy – obiektyw tego rodzaju ma w swej konstrukcji zamontowany dodatkowy pierścień, który umożliwia regulację długości ogniskowej. Takie rozwiązanie umożliwia zmianę pola widzenia, przybliżanie bądź oddalanie obrazu. Cena jest wyższa niż w przypadku obiektywu stałoogniskowego, co może być dość zaskakujące, gdyż zdjęcia są nieco gorszej jakości. Jako przykład można podać obiektyw SIGMA 70-300/4-5.6 DG MACRO.

Obiektywy – rodzaje i przeznaczenie

Wybierając rodzaj obiektywu idealny dla siebie, warto przemyśleć to, do czego będzie najczęściej używany. Na przykład szerokokątne ogniskowe idealnie sprawdzą się w sytuacjach, gdy chcemy dużo pokazać, np. pejzaż, całe wnętrze, architekturę krajobrazu. Uniwersalne stałoogniskowe świetnie pokażą niemal wszystko, co będzie fotografowane z niewielkiej odległości. Z kolei stałoogniskowe teleobiektywy mają już profesjonalne zastosowanie, np. w fotografii sportowej, portretach czy fotografowaniu przyrody.

Jeśli chodzi o obiektywy zmiennoogniskowe, to te szerokokątne świetnie sprawdzą się w reporterce i wszędzie tam, gdzie trzeba objąć kadrem większą przestrzeń. Tzw. zoomy standardowe doskonale nadają się do codziennego użytkowania, np. podczas spacerów, wycieczek, robią piękne zdjęcia wszelakich obiektów i atrakcji. W końcu teleobiektywy zmiennoogniskowe to już sprzęt używany zwykle przez profesjonalistów.

Rodzaje obiektywów – co jeszcze warto wiedzieć?

Tematyka związana z obiektywami jest dość obszerna. Warto, wybierając obiektyw, przyswoić sobie choćby podstawowe pojęcia, by czerpać przyjemność z pracy z tym konkretnym obiektywem i by dała ona jak najlepsze efekty. Wybierając jednak sprzęt do użytku profesjonalnego, który jest droższy i bardziej skomplikowany, warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego szkła. Tylko świadomy i przemyślany wybór przy poszerzaniu czy modyfikacji swojego asortymentu zapewni coraz lepsze zdjęcia i bardziej wydajną i satysfakcjonującą pracę.